Klub Czytających Rodzin
“Poczytaj mi…”

Więcej ›

Klub Podróżnika
“Piąta Strona Świata”

Więcej ›

Kółko Astronomiczne
“Kasjopea”

Więcej ›

Dyskusyjny Klub Książki

Więcej ›

Przegląd Amatorskiej
Twórczości Artystycznej

Więcej ›

DEBATA "KOMPETENCJE PRZYSZŁOŚCI - JAK ROZWINĄĆ NASZE SKRZYDŁA?"

Data publikacji:
O tym się mówi - w bibliotece!
Kreatywność, odpowiedzialność i wytrwałość w dążeniu do celu - to kluczowe wnioski z debaty „Kompetencje przyszłości - jak rozwinąć nasze skrzydła?”, którą 20 marca 2015 roku zorganizowała biblioteka w Rozdrażewie.
W dyskusji wzięło udział 38 osób, między innymi: wójt Mariusz Dymarski, Grażyna Stachowiak – dyr. ZSP w Nowej Wsi, Krzysztof Broda – dyrektor ZSP w Rozdrażewie, Małgorzata Grzempowska – dyrektor PUP w Krotoszynie, Renata Zych-Kordus – kierownik Działu Wsparcia Rodziny w PCPR w Krotoszynie i prezes Stowarzyszenia Inspiracje, Adrian Pluciński – wiceprezes zarządu Banku Spółdzielczego w Dobrzycy, Joanna Wojciechowska – nauczyciel akademicki, przedsiębiorcy: Jan i Barbara Krzywonos – Jotkel, Szymon Horyza – Fach-Stol, Tadeusz Stasik – P.P.U.H Scorpion, Andrzej Czajka – Max-Pol, przedstawiciele organizacji: Ireneusz Włodarczyk – prezes RO PTMA, Maria Stasik – prezes Stowarzyszenia OdNowa, Remigiusz Biliński – sołtys wsi Trzemeszno oraz użytkownicy biblioteki.
Wspólnie rozmawialiśmy o kompetencjach ważnych dla rozwoju zarówno osobistego i zawodowego mieszkańców, jak i całej gminy. Zdecydowaliśmy, że w najbliższych latach najistotniejsze dla rozwoju osobistego będą: kreatywność, odpowiedzialność i wytrwałość w dążeniu do celu, natomiast dla rozwoju całej gminy: umiejętność pracy w grupie, kreatywność, umiejętność organizacji czasu i pracy.
Zdaniem przedsiębiorców uczestniczących w debacie najistotniejsze kompetencje to: kreatywność, wyobraźnia, otwartość, odwaga, wytrwałość w dążeniu do celu i zdolność do ciągłego uczenia się. 
Samorządowcy stawiali na zaangażowanie, pracowitość, odpowiedzialność, wytrwałość w dążeniu do celu i nastawienie na osobisty rozwój.
Debata zorganizowana przez bibliotekę była częścią ogólnopolskiego przedsięwzięcia „Narodowy coaching – jak rozwinąć nasze skrzydła?” realizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, wspólnie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Biblioteka w Rozdrażewie otrzymała zaproszenie do udziału w tej inicjatywie jako jedna z 42 placówek z całej Polski. 
Wnioski i pomysły wynikające z debaty zostaną wykorzystane podczas Kongresu Obywatelskiego - dorocznego wydarzenia organizowanego od blisko 10 lat przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Kongres angażuje do rozmów o rozwoju Polski znanych i cenionych przedstawicieli świata nauki, kultury, polityki, społeczeństwa obywatelskiego czy biznesu (np. Jana Englerta, Lecha Wałęsę, Joannę Szczepkowską czy Jacka Żakowskiego).
Rezultaty debaty będzie można wykorzystać również lokalnie, na przykład planując działania edukacyjne skierowane do mieszkańców czy ubiegając się o finansowanie projektów.