Klub Czytających Rodzin
“Poczytaj mi…”

Więcej ›

Klub Podróżnika
“Piąta Strona Świata”

Więcej ›

Kółko Astronomiczne
“Kasjopea”

Więcej ›

Dyskusyjny Klub Książki

Więcej ›

Przegląd Amatorskiej
Twórczości Artystycznej

Więcej ›

Wielkopolska: Rewolucje. Rozdrażew 2014

Data publikacji:

ROZDRAŻEW / Wojtek Ziemilski, Roman Pawłowski

Próby: lipiec, sierpień, wrzesień

Pokazy spektakli w Sali Wiejskiej w Rozdrażewie: 12, 13 września

Pokaz w Teatrze Nowym w Poznaniu: IV kwartał 2014 (szczegóły w trakcie ustalania)

Zainicjowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w 2012 roku program Wielkopolska: Rewolucje narodził się z niezgody na centralistyczną wizję kultury. Jego celem jest integracja i twórcza prowokacja lokalnych społeczności, łączenie pokoleń, definiowanie tożsamości poprzez miejsce zamieszkania, ale także przełamanie stereotypu, że poza centrum  nie ma potencjalnych odbiorców (i współtwórców) sztuki awangardowej, krytycznej. Obecnie rozpoczyna się trzecia edycja „Rewolucji”, podobnie jak w zeszłym organizowana w ramach  Budzika kulturalnego. Programu działań promujących i aktywizujących kulturę Wielkopolski, realizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Koordynatorem „Budzika” jest Departament Kultury UMWW.

Wielkopolska: Rewolucje to spotkanie dwóch odległych, funkcjonujących w innych porządkach społeczno-kulturowych, rzeczywistości. Eksperymentujący twórcy, gwiazdy swoich środowisk, jadą do małych miejscowości, by pracować z ich mieszkańcami. Bez protekcji, bez taryfy ulgowej. Bywa, że te spotkania wywracają świat do góry nogami – czasem tym światem jest jedna wioska, czasem miasteczko, lub  pojedynczy człowiek. Trudno powiedzieć kto bardziej zmienia się w tym procesie – artyści, czy ludzie z nimi pracujący. Większość projektów jest kontynuowana także wtedy, gdy Rewolucje się skończą.

Zacieramy podziały na edukowanych i edukujących, obca nam jest idea „niesienia krużganka oświaty”, zakładająca hierarchiczny podział na elitarystyczną sztukę i nieprzygotowaną do jej odbioru prowincję. Zakrzewscy seniorzy tańczyli swoje spektakle w wybitnych polskich instytucjach kultury – w Nowym Teatrze Krzysztofa Warlikowskiego, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i na Malta Festival; dzieci z szamocińskiego domu dziecka i młodzież związana z teatrem „Stacja Szamocin” zostały zaproszone ze swoim przedstawieniem do Narodowego Starego Teatru w Krakowie; w Rzgowie powstała Świetlica Kultury zaprojektowana przez architekta, który projekty realizuje głównie we Francji i Belgii, a Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Słupcy doczekała się długich owacji na stojąco w Poznańskiej Filharmonii.

Jak bohaterowie filmu braci Wachowskich Matrix: Rewolucje, do którego nawiązuje tytuł projektu, artyści i mieszkańcy wielkopolskich wsi i miasteczek, zmieniają rzeczywistość, w której żyjemy. Uwalniają myślenie od schematów, wychodzą poza system i pokazują, że w sztuce nie ma spotkań niemożliwych. (Agata Siwiak, kuratorka programu)

W Rozdrażewie pracować będą Wojtek Ziemilski – artysta wymykający się kategoryzacji: performer, autor instalacji wideo, reżyser, choreograf – oraz Roman Pawłowski – specjalista od teatru dokumentalnego, dramaturg i krytyk. Powstanie widowisko o kosmosie, przestrzeni i czasie…

 

Załączniki: