Odjazdowy Bibliotekarz 2014 - relacja z rajdu

Odjazdowy Bibliotekarz to ogólnopolska akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów (w tym roku od początku maja do końca czerwca) organizują przejazd wyznaczoną trasą, która zazwyczaj przebiega po terenie miasta czy gminy. Cele akcji to: integracja, popularyzacja lokalnej historii, zdrowego i aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu oraz promowanie czytelnictwa i bibliotek. Akcja z roku na rok zwiększa swój zasięg. W 2013 r. odbyło się ponad 200 lokalnych edycji imprezy! We wszystkich rajdach w Polsce wzięło udział 8322 osób.
   W tym roku, 21 maja, nasza Biblioteka wspólnie z Krotoszyńską Biblioteką Publiczną im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie oraz Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Koło Krotoszyn zorganizowały IV rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”. Trasa rajdu (25 km): Krotoszyn – Brzoza – Henryków – Rozdrażew – Dąbrowa – Kobierno – Krotoszyn przebiegała tym razem przez dwie gminy powiatu krotoszyńskiego. W rajdzie uczestniczyło 100 rowerzystów ubranych w pomarańczowe kamizelki i mających odblaskowe elementy. Była to młodzież szkolna, m.in. uczniowie należący do Międzyszkolnego Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego „AS” Biadki, oraz dorośli sympatycy jazdy na rowerze i miłośnicy książek z terenu powiatu krotoszyńskiego.
Start rajdu nastąpił o godzinie 14:00 z parkingu na ulicy Benickiej przy krotoszyńskiej Bibliotece. Po drodze zatrzymywano się w miejscach związanych z historią regionu. Były to: rodzinny dom błogosławionego Michała Kozala w Nowym Folwarku, dawny cmentarz ewangelicki w Henrykowie, Izba Regionalna Ziemi Rozdrażewskiej, cmentarz i Kościół parafialny               w Rozdrażewie. Życiorys bł. Michała Kozala i jego starszego brata Wojciecha – uczestnika Powstania Wielkopolskiego przypomniał dr Edward Jokiel, natomiast historię Rozdrażewa i cmentarza w Henrykowie przybliżyła Alicja Banaszek – dyrektor biblioteki w Rozdrażewie. Zapalając znicze na grobach oddano hołd uczestnikom Powstania Wielkopolskiego.
W Rozdrażewie w Ogródku Jana Pawła II przy ognisku, pieczeniu kiełbasek oraz dzięki licznym atrakcjom uczestnicy rajdu mogli mile spędzić bardzo ciepłe, majowe popołudnie. Po krótkim odpoczynku nastąpił czas gier, zabaw i konkursów. Nagrodami były książki oraz materiały promocyjne Miasta i Gminy Krotoszyn i Gminy Rozdrażew. Wyjaśniono także na czym polega akcja bookcrossingowa. Jarosław Chmielarz – pracownik Zakładu Linii Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim PKP – Polskie Linie Kolejowe S.A. wygłosił krótka pogadankę na temat zachowania ostrożności na przejazdach kolejowych oraz rozdał wszystkim uczestnikom gadżety związane z akcją „Bezpieczny przejazd – zatrzymaj się i żyj!”.
Kolumnę „kolarzy” eskortowała Straż Miejska, zaplecze techniczne zapewnili członkowie Międzyszkolnego Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego „AS” Biadki, a słodki poczęstunek przygotowały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich
z Rozdrażewa. Całą imprezę sfilmował pan Franciszek Kurzawa, fragmenty filmu można obejrzeć w Internecie.
        Dyrekcja i pracownicy biblioteki w Krotoszynie i Rozdrażewie pragną podziękować wszystkim osobom i instytucjom, dzięki którym rajd mógł się odbyć.

Tekst: GBP