Klub Czytających Rodzin
“Poczytaj mi…”

Więcej ›

Klub Podróżnika
“Piąta Strona Świata”

Więcej ›

Kółko Astronomiczne
“Kasjopea”

Więcej ›

Dyskusyjny Klub Książki

Więcej ›

Przegląd Amatorskiej
Twórczości Artystycznej

Więcej ›

II PIKNIK ASTRONOMICZNY – relacja.

Data publikacji:

 

Rok temu po udanym pierwszym Pikniku Astronomicznym zapowiedzieliśmy kontynuację za rok. Zgodnie z obietnicą 16 sierpnia 2015 r. na terenie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rozdrażewie odbył się II Piknik Astronomiczny.

Tegoroczny Piknik Astronomiczny organizowany był przy współpracy instytucji, stowarzyszeń i osób prywatnych. Głównym organizatorem wzorem roku ubiegłego była Gminna Biblioteka Publiczna w Rozdrażewie. W ramach partnerskiej współpracy do organizacji tegorocznego Pikniku włączyły się organizacje: Rozdrażewski Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii i Stowarzyszenie „Inspiracje”, Urząd Gminy w Rozdrażewie, młodzież należąca do Dyskusyjnego Klubu Książki i Kółka Astronomicznego „Kasjopea” oraz sołtys wsi Rozdrażew Pan Roman Poczta.

Dzięki wsparciu finansowemu jakie Gminna Biblioteka Publiczna w Rozdrażewie otrzymała z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego II Piknik Astronomiczny był nie tylko wydarzeniem naukowym ale też kulturalnym. W programie Pikniku były: koncerty zespołów Bujambi i Aabzu ; konkursy: na "Niebiański wypiek" i "Kosmiczny kocyk" ; zabawy dla dzieci: budowanie rakiety z kartonów i Układu Słonecznego z papieru oraz obserwacje i ciekawostki astronomiczne.

 

Ciekawostki astronomiczne zaprezentowali: dr Ireneusz Włodarczyk oraz Zdzisław Pauter. Pierwszy z nich opowiedział o aktualnie widocznych, przy bezchmurnym niebie, ciałach niebieskich oraz roju Perseid, drugi przekazał kilka ciekawych informacji o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Poza tym Pan Z. Pauter zaprezentował własne astrofotografie.

Uczestnicy Pikniku mogli również pogłębić wiedzę o Układzie Słonecznym. Na ośmiu planszach przygotowanych przez Bibliotekę zaprezentowano najważniejsze informacje o planetach Układu Słonecznego. Pod okiem Pani Agnieszki Poczty Litwin i rodziców, którzy włączyli się do zabawy, dzieci z papieru zbudowały Układ Słoneczny i rakietę kosmiczną.

Duże zainteresowanie wzbudziły doświadczenia „naukowe” przygotowane przez Bartka Litwina i Żanetę Kordus.

Nad najsmaczniejszą i najbarwniejszą częścią Pikniku, czyli konkursami na „Niebiański wypiek” i „Kosmiczny kocyk” czuwała prezes Stowarzyszenia Inspiracje, Pani Renata Zych Kordus. Członkowie komisji konkursowych ocenili wspaniałe ciasta oraz bardzo pomysłowo przygotowane kocyki z elementami astronomicznymi i wyłonili laureatów . Oprócz trzech pierwszych miejsc, które przyznały komisje, na najlepszy wypiek i kocyk mogła głosować również publiczność.

 

Do konkursu na „Niebiański wypiek” zgłoszono 7 ciast.

Komisja w składzie:

Mariusz Dymarski – przewodniczący, Roman Pawłowski- członek, Elżbieta Rybka - członek, Hanna Jamry - członek, Janina Bazydło – członek, Roman Poczta – członek, wyłoniła laureatów konkursu na „Niebiański Wypiek”.

I miejsce – Michał Rybka za wypiek pn. „Księżyc”,

II miejsce – Marta Kordus za wypiek pn. „Rakieta”,

III miejsce – Małgorzata Skowrońska za wypiek pn. „Droga mleczna”

Nagroda publiczności – Monika Hordecka za wypiek pn. „Babeczki z kosmiczną niespodzianką”.

 

Do konkursu na „Kosmiczny kocyk” zgłoszono 9 kocyków.

Komisja w składzie:

Krzysztof Broda – przewodniczący, Wojtek Ziemilski – członek, Ewa Sztuder – członek, Sławomir Skalski – członek, Tomasz Suchodolski – członek, Zdzisław Pauter – członek, wyłoniła laureatów konkursu na „Kosmiczny kocyk”.

I miejsce – Mieciu Skowroński,

II miejsce – Wojtek Stęclik,

III miejsce – Dyskusyjny Klub Książki,

Nagroda publiczności – Dyskusyjny Klub Książki.

 

Nagrody dla laureatów i każdego uczestnika konkursu ufundowała Gminna Biblioteka Publiczna w Rozdrażewie oraz Księgarnia Lektorat Plus z Krotoszyna.

 

W tym roku aura nie była dla nas pomyślna i kilka zaplanowanych punktów programu nie odbyło się. Z powodu zachmurzenia, a później deszczu, nie odbyły się zapowiadane obserwacje Saturna, Perseidów oraz przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

 

Wszystkim osobom, organizacjom, instytucjom zaangażowanym w organizację II Pikniku Astronomicznego składam serdeczne podziękowania.

W szczególności: Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Wielkopolskiego za dofinansowanie, Urzędowi Gminy w Rozdrażewie za udostępnienie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz pomoc organizacyjną, członkom Rozdrażewskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii za przygotowanie prezentacji, członkom Stowarzyszenia „Inspiracje” za koordynowanie konkursów i przygotowanie materiałów do budowy rakiety, OSP Rozdrażew i Pani Grażynie Kolańskiej za czuwanie nad bezpieczeństwem uczestników, Pani Agnieszce Poczcie-Litwin za koordynowanie zabaw dla dzieci, sołtysowi Panu Romanowi Poczcie za dostarczenie i zabezpieczenie materiałów niezbędnych do budowy Słońca, członkom komisji konkursowych oraz pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej w Rozdrażewie.

 

W sposób szczególny składam podziękowania grupie wspaniałej młodzieży bez której żadne wydarzenie organizowane przez naszą Bibliotekę nie mogłoby się odbyć . Dziękuję: Żanecie Kordus, Ani Plucie, Agnieszce Kolendzie, Monice Hordeckiej, Beacie Stęclik, Bartkowi Litwinowi, Krystianowi Włódarczykowi, Tomaszowi Szałacie i Marcie Kordus.

Dziękuję również wszystkim uczestnikom za obecność, a w szczególności Wojtkowi Ziemilskiemu i Romanowi Pawłowskiemu, którzy przyjechali z Warszawy by być z nami w ten wyjątkowy wieczór.

 

Alicja Banaszek

Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rozdrażewie

 

BuJaMBi

Członkowie: Bunio – vocal, gitary, mandolina, drumla ; Jarson – vocal, gitara solowa, mandolina ; Hoffi – gitara basowa, chórki ; Bibels – cajon, “przeszkadzajki”, chórki ; Marta – skrzypce, “przeszkadzajki”, chórki.

Gatunek: blues, rock, poezja śpiewana, szanty.

 

AABZU

Duet Aabzu tworzą Łukasz Szałankiewicz oraz Maciej Szymczuk.

Twórczość AABZU oscyluje pomiędzy muzyką click'n'cuts, micro dub, ambient generowaną z laptopów, a video performancem, found footage, live mixing.

Łukasz Szałankiewicz ZENIAL - sound desiger, kurator uczestnik wielu międzynarodowych festiwali (prezentował swoją muzykę np. w Rosji, Bułgarii, Austrii, Niemczech, Holandii, Czechach, Francji) W Polsce zaś między innymi w Bunkrze Sztuki, Galerii Kordegarda, CSW Zamek Ujazdowski (Laboratorium), CSW Łaźnia i wielu innych miejscach. Członek Polskiej Federacji Muzyki Elektroakustycznej. Autor szeregu kompozycji, współpracuje z dosyć licznym gronem zagranicznych artystów.

Maciej Szymczuk - swoją twórczość muzyczną nazywa "click'n'everything". Zwolennik szumów, trzasków i klików, rytmu i przestrzeni. Uczestnik krakowskich "Warsztatów Nowych Brzmień" prowadzonych przez Marcusa Schmicklera. Występy w Berlinie, Cieszynie, na Warsaw Electronic Festiwal, Unsound Festiwal (Kraków).

fot. Zdzisław Pauter