Klub Czytających Rodzin
“Poczytaj mi…”

Więcej ›

Klub Podróżnika
“Piąta Strona Świata”

Więcej ›

Kółko Astronomiczne
“Kasjopea”

Więcej ›

Dyskusyjny Klub Książki

Więcej ›

Przegląd Amatorskiej
Twórczości Artystycznej

Więcej ›

BibLiolab

Data publikacji:

W 2012 w ramach Programu Rozwoju Bibliotek powstała ogólnopolska sieć liderów świata bibliotecznego, która nosi nazwę LABIB. Przez kilka lat sieć działała przy wsparciu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W tym roku sieć została zarejestrowana jako stowarzyszenie.

Jednym z projektów realizowanych w ramach LABIBu jest BiblioLAB, Są to spotkania bibliotekarzy, podczas których uczestniczą oni w różnego rodzaju warsztatach. BiblioLAB jest również okazją do poznania bibliotekarzy z pasją, do wymiany praktycznej, branżowej wiedzy oraz zaprezentowania dobrych praktyk podczas sesji stolików eksperckich. Organizatorami takich spotkań są członkowie sieci LABIB, przy współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W tym roku BiblioLABy odbędą się m. in. w województwach – małopolskim, mazowieckim, wielkopolskim, zachodniopomorskim i lubelskim. Pilotażowa edycja wydarzenia odbyła się 28 września 2017 r. w Lublinie.

Wielkopolski BiblioLAB - zjazd szkoleniowy bibliotekarzy odbył się w Koźminie Wielkopolskim 8 lutego. Organizatorem zjazdu była Gminna Biblioteka Publiczna w Rozdrażewie - której dyrektor Alicja Banaszek jest członkiem sieci LABIB - we współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Koźminie Wielkopolskim. Zjazd został sfinansowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach zadań sieci LABIB.

Część szkoleniowa rozpoczęła się dwoma interesującymi wykładami.
"O niekonwencjonalnych działaniach w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Jarocin" opowiedziała dyrektor Agnieszka Borkiewicz.Z kolei Dariusz Pryczak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzycach Wielkich, namawiał do tego by nawet mała biblioteka stawała się wielką.

Następnie bibliotekarze z ośmiu bibliotek zaprezentowali swoje dobre praktyki w ramach tzw. stolików eksperckich.
"Razem z Biblioteką" – zaprezentowała Alina Kajewska z Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie. "Filmowy wieczór w Bibliotece", to temat prezentacji Anny Ciesiółka i Magdaleny Jędraszak z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie. Organizację Akademii Koźminieckiej omówił Tomasz Potemkowski z Gminnej Biblioteki Publicznej w Koźminku. Dalej swoje dobre i sprawdzone praktyki zaprezentowały: Małgorzata Adamczak Józefiak z Biblioteki Publicznej Gminy Jaraczewo - "Manualne mamy", Dariusz Pryczak z Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzycach Wielkich - "Ujarzmić media", Renata Gość z Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy - "Książkowe inspiracje dla dzieci", Ewa Bartkowiak-Nabzdyjak, Wiesław Dobruszek, Andrzej Przewoźny z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie - "Biblioteka żużlowa - od stadionu do biblioteki" oraz Renata Tuszyńska z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pogorzeli - "Lokalna historia na starych fotografiach, uratowana od zapomnienia."

Po prezentacjach w ramach stolików eksperckich uczestnicy zjazdu usłyszeli o możliwościach rozwoju i edukacji dorosłych oraz LABIBie. O jego historii, działaniach i planach opowiedziała Anna Rutkowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie - ambasador Labib. W kolejnym wystąpieniu Jakub Kozłowski z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji przedstawił jak bibliotekarze mogą wykorzystać Platformę EPALE do własnego rozwoju oraz ofertę programu Erasmus+ sektora Edukacja dorosłych dla bibliotek.

W ostatniej części spotkania odbyły się cztery warsztaty:
- "Gry planszowe w bibliotece" - które poprowadziła Paulina Milewska, znana wszystkim bibliotekarzom w Polsce i Europie, koordynatorka i pomysłodawczyni projektu Odjazdowy Bibliotekarz. Następne "Użytkownicy niepełnosprawni w bibliotece. Komunikacja, włączanie, współpraca." "Znaczenie komunikacji w pracy bibliotekarza" i "Digitalizacja w praktyce" poprowadzili kolejno: Anna Rutkowska, Dariusz Pryczak, wymienieni wcześniej, oraz Monika Buchwald z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
Dodatkową atrakcją zjazdu była wystawa ex librisów ze zbioru dra Józefa Zdunka oraz wizyta w Muzeum Ziemi Koźmińskiej.

Alicja Banaszek

Działania sieci LABiB są wspierane w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.