Klub Czytających Rodzin
“Poczytaj mi…”

Więcej ›

Klub Podróżnika
“Piąta Strona Świata”

Więcej ›

Kółko Astronomiczne
“Kasjopea”

Więcej ›

Dyskusyjny Klub Książki

Więcej ›

Przegląd Amatorskiej
Twórczości Artystycznej

Więcej ›

Literacko-sportowy event.

Data publikacji:

W niedzielę (22.11.2015 r.) nasza Biblioteka zorganizowała niecodzienne wydarzenie, którym było spotkanie autorskie a po nim turniej piłkarski Polscy Pisarze i Przyjaciele vs Czytelnicy.

O godzinie 15:00 przy kawie i ciastku przygotowanym przez Stowarzyszenie Inspiracje odbyło się spotkanie autorskie z Panem Zbigniewem Masternakiem - pisarzem, dramaturgiem, autorem scenariuszy filmowych i piłkarzem. Następnie wszyscy przenieśli się do hali sportowej przy ZSP w Rozdrażewie, gdzie rozegrano turniej piłkarski. Wzięły w nim udział trzy drużyny – Czytelnicy,  Reprezentacja Polskich Pisarzy wspomagana dziennikarzami lokalnych gazet oraz MTV Rozdrażew. Zespoły grały każdy z każdym, a spotkania trwały 2×10 minut. Turniej zakończył się zwycięstwem drużyny Czytelników przed MTV Rozdrażew, a Reprezentacja Polskich Pisarzy, grająca w bardzo eksperymentalnym składzie, zajęła trzecie miejsce. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary, które ufundował i osobiście wręczył Pan Wójt Mariusz Dymarski. Stowarzyszenie Inspiracje przygotowało ciekawą oprawę kibicowską. Wszystkim grającym i zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia podziękowała i wręczyła pamiątkowe dyplomy dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Alicja Banaszek. Podziękowania należą się również czytelnikom i kibicom, którzy nie zawiedli i licznie wzięli udział w wydarzeniu.

 

W poniedziałek odbyło się drugie spotkanie autorskie Zbigniewa Masternaka, tym razem z uczniami Gimnazjum w Rozdrażewie.

 

Zbigniew Masternak pochodzi z Piórkowa w Górach Świętokrzyskich, obecnie mieszka w Puławach. Ukończył z wyróżnieniem LO im. B. Głowackiego w Opatowie. Studiował prawo na UMCS w Lublinie, następnie filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2009 roku ukończył scenariopisarstwo w Krakowskiej Szkole Filmu i Komunikacji Audiowizualnej. Debiutował prozą w 2000 roku na łamach "Twórczości", z którą stale współpracuje. Od 2011 pisze felietony do świętokrzyskiego miesięcznika kulturalnego "TERAZ" - rubryka "Zza węgła".

Pracuje nad autobiograficznym wielotomowym cyklem powieściowym pt. "Księstwo”, który zamierza kontynuować opisując swoje życie od dzieciństwa aż po śmierć. Na podstawie trzech pierwszych ksiąg z tego cyklu: "Chmurołap" (2006), "Niech żyje wolność" (2006), "Scyzoryk" (2008), reżyser Andrzej Barański nakręcił film pt. "Księstwo". Premiera polska filmu odbyła się w 2011 r. w Gdyni podczas 36. FPFF, a premiera międzynarodowa na 46. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlovych Varach. W 2011 r. wydawnictwo Zysk i S-ka wydało te powieści w jednej książce jako "Księstwo. Trylogia młodzieńcza", wraz z fotosami z planu filmowego.

Masternak jest także współautorem książki "Kino polskie 1989 - 2009. Historia krytyczna", opublikowanej przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej w 2010 r., oraz noweli filmowej "Jezus na prezydenta!", wydanej w 2010 roku przez Korporację Ha!art. W 2014 r. ukazała się czwarta część cyklu pt. „Nędzole” na podstawie której ma powstać film w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Masternak to najczęściej filmowany pisarz młodego pokolenia. Jego książki są tłumaczone na języki obce, m.in. tak egzotyczne, jak wietnamski i mongolski, ponadto na macedoński, słoweński, niemiecki, hiszpański, rosyjski oraz ukraiński.

W 2012 r. otrzymał nagrodę im. Władysława Orkana „za wybitne osiągnięcia literackie ze szczególnym uwzględnieniem cyklu Księstwo”. Masternak gra w piłkę błotną w BKS Roztocze Krasnobród. W latach 2011-2013 zdobył dwa Mistrzostwa Polski, Puchar Polski, był trzykrotnie Królem Strzelców Mistrzostw Polski oraz Królem Strzelców Pucharu Polski. Jest kapitanem Reprezentacji Polskich Pisarzy w piłce nożnej.