Klub Czytających Rodzin
“Poczytaj mi…”

Więcej ›

Klub Podróżnika
“Piąta Strona Świata”

Więcej ›

Kółko Astronomiczne
“Kasjopea”

Więcej ›

Dyskusyjny Klub Książki

Więcej ›

Przegląd Amatorskiej
Twórczości Artystycznej

Więcej ›

100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Data publikacji:

W 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, 27 grudnia 2018 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Rozdrażewie zorganizowała  wyjazd do Poznania. Wyjazd odbył się pod kierownictwem Dyrektor Alicji Banaszek. W wycieczce uczestniczyli nasi czytelnicy, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rozdrażewie z nauczycielem oraz młodzież ze szkół średnich.

Program wycieczki obejmował zwiedzanie Muzeum Powstania Wielkopolskiego, spacer po mieście śladami Powstania Wielkopolskiego, udział w uroczystych obchodach 100. Rocznicy z udziałem Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz udział w Koncercie „Muzyka Wolności Poznań 2018”. Młodzież miała okazję nie tylko dowiedzieć się więcej o Powstaniu Wielkopolskim i jego uczestnikach, ale także swoją obecnością w tym właśnie dniu zamanifestować przywiązanie do idei i wartości łączonych z powstaniem: patriotyzmem, ofiarnością, przywiązaniem do religii i tradycji.

Wycieczka zaczęła się od zwiedzania Muzeum Powstania Wielkopolskiego i Muzeum Wojskowego na Starym Rynku, który w tym szczególnym dniu wypełniony był nie tylko turystami ale także członkami grup rekonstrukcyjnych, prezentujących broń i umundurowanie z epoki. Dopełnieniem wiedzy o wojskowości była wizyta w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym. Następnie, po spotkaniu z ratuszowymi koziołkami wyruszyliśmy z przewodnikiem Szlakiem Powstania Wielkopolskiego.

O godz. 16:40 wzięliśmy udział w oficjalnych uroczystościach przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy praz przedstawicieli władz państwowych i samorządowych.

O godz. 17.30 syreny alarmowe obwieściły mieszkańcom Poznania kolejną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W tym samym momencie kilkuset kibiców ustawionych w różnych punktach miasta odpaliło ponad 700 świetlnych rac.

Race zapłonęły przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, a także m.in. na ratajskich wieżowcach, najważniejszych rondach i mostach, Starym Rynku i placu Wolności.

Dobrze było w tym dniu być w Poznaniu, dobrze było wołać wraz z innymi „Chwała i cześć Bohaterom!"

Po obchodach miłym akcentem było krótkie spotkanie  z senatorem reprezentującym nasz region Panem Łukaszem Mikołajczykiem.

Na koniec wysłuchaliśmy koncertu „Muzyka Wolności Poznań 2018″ z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej, który miał miejsce na Stadionie Miejskim przy ul. Bułgarskiej.

http://krotoszyn.naszemiasto.pl/artykul/aktywnie-mlodzi-rozdrazewianie-w-holdzie-powstancom,4935926,artgal,t,id,tm.html?fbclid=IwAR1L2iCGnYAqmztlZuJ5CorGrG05Vg5GIOQVu0bWYDxUTB8QdFzh4gLaOAI